Paylaş

Oda Dekorasyonu Fikirleri

Oda Dekorasyonu Fikirleri

Oda Dekorasyonu Fikirleri

Günümüz modern dünyasında her insan evini en şık ve hoş bir şekilde tasarlamak ister. Bazı insanlar bunu tıpkı yemek yemek gibi zaruri bir ihtiyaç olarak bile görmektedir. Aslına bakıldığında göz zevkiniz ve mutluluğu yansıtmak için önemli sayılabilecek kategoridedir. Ruhsal olarak şahsa iyi gediğinden herkes mümkün olduğunca evine en hoş olanı yapmak ister. Öncelikle ilk dikkat çeken salon ve oturma odası tarzlarına değinmek istiyoruz. Daha sonra sırayla tüm odalara yer vermeye çalışacağım. 


Her zaman ifade ettiğiniz gibi dikkat etmeniz gereken önemli şeylerden bir tanesi de odanızın ve eşyalarınızın boyutudur. Doğru oda boyutuna doğru eşyaları belirlediğiniz takdirde olumlu sonuçlar alacağınıza eminiz. Öncelikle salon takımlarında genelde tek renk olabilmesine ya da yakın tonlarda olabilmesine özen gösteriyoruz. Karşıt tonlarda ve karışık renklerde olan dekorasyonlar uzun vadede göz yorulmasına ve sıkılmanıza yol açabilir. Eğer kare bir oda yapısına sahipseniz alacağınız mobilyaları ortalamanızda yarar görüyorum. Ancak daha geniş dikdörtgen yapıda bir odaya sahipseniz odanın belli bir bölümüne konumlandırmanız ve Diğer kısımları oda dekorlarıyla tasarlamak dilerseniz daha yaratıcı ve etkileyici olacaktır. Dilerseniz GunalYapıDekorasyon.com üzerinden anlaşacağınız işinin ehli güvenilir ustalar vasıtasıyla tam salonunuza ve göz zevkinize makul mobilyaları yaptırabilirsiniz. 
Oda Dekor Önerileri


Oda dekor tavsiyeleri denince akla ilk olarak biblolar ve bitkiler gelmektedir. Seçeceğiniz ahşap tarz mobilya ürünlerine bitki süsü eklemenizde, şayet lake veya düz bir renk mobilya seçecekseniz biblolar ve tarza makul tabloları faydalı görüyorum. Eğer evinizde ilaveten bir yemek odası bulundurmayacaksanız hem TV ünitesi hem de yemek takımı konsolu almanızı çok sağlıklı bulmuyorum. 


Oda içi karmaşalar yaşanması ya da sıkışık durması olası olacaktır. Bunun yerine tek bir parça durumunda hem TV ünitesi hem de yemek konsolu olarak kullanabileceğiniz bir parça seçmeniz oda görünümü açısından daha faydalı olacaktır. Günlük hayatımızda odaları çok fazla havalandırdığımız için oturma odası/salonlarda genelde stor perde önermiyorum. Bunun yerine tül perde fon perde kullanımını önerebilirim. Odayı hem canlı hem de daha renkli tutacaktır.


Yemek odası dekorasyonları ile ilgili ise şunları söylemek istiyorum. Eğer odanızı sadece yemek odası olarak kullanacaksanız yalnızca gerekli olan ürünleri koyun. Aksi takdirde yemek odasından çok misafir odasına dönme potansiyeli çok olasıdır. Kare bir odada ortaya konumlandıracağınız şık bir yemek masası ve duvar boyu çok geniş olmamak kaydıyla konumlandıracağınız yemek odası ünitesi sade ve şık bir görünüm elde etmenizi sağlayabilir.  Uzun vadeli kullanım açısından ahşap mobilyaların daha verimli olabileceği kanaatindeyim. Açık ve lake desenli mobilyalar kullanım biçimine bağlı olarak daha süratli deforme olmaktadır.


Çalışma odası denince akla hepimizde olduğu gibi kitaplık ve çalışma masaları gelmektedir. Çalışma odası dizaynı ise Mümkün mertebe açık ya da tek tonlarda sade bir oda olması gereklidir. Karmaşık bir oda dikkat dağınıklığınıza yol açabilir. Odanın benim fikrimce cam bölgesine konumlandıracağınız bir çalışma masası ve duvarın büyük bir kısmına oluşturacağınız kitaplık gözünüze sade ve estetik gelebilir Doğru konumlandırdığınız takdirde evrak dolabı minvalinde konumlandıracağınız bir dolap işinize yarayabilir. Bu oda için stor perde daha makul olur diye düşünüyorum. Fon perde odanın havasına uymayacağı kanaatindeyim. Tercihe bağlı olarak halı koymasanız da olabilme potansiyeline sahip bir alandır. Ancak bu odada buklet tarzı halılar kullanım açısından elverişlidir.


Nasıl ki kaliteli eşyaları ve mobilyaları seçmek istiyorsak bunun yanı sıra oda boyutuna makul eşya, mobilya ve dekorlar kullanmamız gerekir. Eğer yatak odası dekorasyon fikirlerinde yapacağınız odanın boyutu geniş ise bazalı olmayan yataklar daha modern bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Bazalı yataklar eşya toparlama açısından çok elverişli mobilyalar olsa da görünüş açısından daha kaba ve hantal görünmesine neden olur. Aynı zamanda oda ebatınızın da küçülmesine yol açacaktır. Seçilen gardırobun genelde satın almak yerine el yapımı gömme dolap ile tabir ettiğimiz dolap biçiminde olmasında yarar görüyorum. Bu biçimde bir dolap dizaynı hem sizi baza almaktan kurtaracak hem de sağda solda kalmış yer bulamadığınız eşyalarınızı toparlayıp yerleştirmek için imkân sağlayacaktır. Aynı zamanda yüksek dar ya da yüksek geniş biçimde seçeceğiniz dolaplar yer açısından da size basitlik sağlayacak ve daha toplu bir görünüm elde etmenize yarayacaktır. Alacağınız yatağın bunun yanı sıra başlığının çok büyük olmamasına özen gösterin. Büyük bir yatak başlığı da size hantal ve demode bir görünüm sunabilir. Seçilecek başlıkların herhangi bir kumaş ile kaplı olmamasını öneririm. Özellikle kullanılan koyu renk kumaşlar kaplamalar belli bir zaman sonra deformasyona eğilimli olmaktadır.Oda Dekorasyon Tavsiyeleri


Oda dekorasyon tavsiyeleri denince akla kuşkusuz genç odaları da gelmektedir. Öncelikle sade renkleri kullanarak bir dekorasyon modeli düşünürsek, odanızın boyunu da göz önünde bulundurarak ilk olarak yatağınızı iki kişilik yatak olarak seçmenizi tavsiye ederim. Gençlerin hareketli yapıları göz önüne alındığında yatak üzerinde izlenecek diziler, filmler ve yenecek birtakım gıdalar için tek kişilik yatak size her zaman yeterli gelmeyebilir. Elbette kendi konforunuzu da düşünmeniz gerekir. Çift kişilik yatağı seçerken bunun yanı sıra yatağın döşeğini kaliteli kullanmanız uyku ve konfor düzeyinizi arttıracaktır. Eğer gardırop fikrine ihtiyacı olan bir erkekse üç kapılı ve rafları olan bir gardırop yeterlidir. Ancak burada belirtmem gereken bir huşu daha var. Bu da oda genişliği. Eğer odanıza ebatlından büyük eşyalar almaya kalkarsanız odanız son derece hantal ve dolu görünecektir. Bu görüntü de iyi bir genç odası tasarımı olmayacaktır. Elbette bu büyük bir odayı oldukça az eşyayla döşemek için de geçerli. Bu durumda da boş ve sıradan görünmesi kaçınılmaz olacaktır. Dolap mevzusuna gelecek olursak genç kızlar için önerebileceğim minimum ebat 4 kapılı olacaktır. Fazla alınan gömlekler, kullanılmayan tişörtler, elbiseler, almış olduğunuz montlar ve ceketler için kuşkusuz geniş bir dolaba odanızda yer vermeniz gerekecek. Aksi takdirde baza altları ve kışlık hurçlar gibi her dönem yenilenen yorucu ve sıkıcı faaliyetlere dâhil olmak zorunda kalacaksınız. Dolabı alırken çekmece ve raf kısmı olmasına kesinlikle özen gösterin. Çekmeceler ve raflar size kıyafet düzeni ile ilgili artı bir düzen kazandıracaktır Başucu komidinleri her zaman kullanılmayan, lüzumsuz bir fonksiyonda olmaya devam edecekler. Ancak hiçbirimiz onları almaktan vazgeçemiyoruz anlaşılan. En azından ben o iki çekmeceyi hiçbir zaman gerekli bir şey için kullanmadım. Fakat vazgeçemediğimiz komodinleri de seçerken yukarıda söz ettiğim gibi çekmeceli, hantal bir eşya olarak değil de sadece üst tabanı bulunan bir lamba, telefon ve bir kitabın sığacağı genişlikte bir komodin tercih etmeniz, hem görünüş açısından hem de yer tasarrufu ve görünüş açısından da daha iyi olacaktır.


Oda dekorasyonu denince unutmamamız gereken nedenler şunlardır;


1- Uygun oda boyutlarına bağlı olarak oda boyutuna göre eşya seçmek


2- Çok fazla renk karmaşası yaratmamak, renkli olacaksa bunu uyumlu tonlarla sağlamak


3- Mobilyada olduğu kadar halı ve perde seçimlerinde de dikkatli olmak. Çünkü tam bir dekorasyon yapamazsanız dizaynınız eksik ya da kötü gözükecektir.


4- Salon/oturma odası, genç odası ve yatak odasında ağırlıklı olarak fon perde, mutfak ve çalışma odası gibi alanlarda stor perde kullanımını tavsiye ediyorum. Kullanıma bağlı olarak yatak odası için de stor perde makul olabilir.


5- Odanızı sadece mobilyalarla değil dekorlarla da canlandırın.

  • /

Yorumlar

Yorum Ekle

WhatsApp ile iletişime geç